Donald Trump Hakkında Doğru Bilinen YanlışlarKendisi göçmen karşıtı değil, illegal göçmen karşıtı. Amerika'da göçmen sorunu değil, illegal (kayıtsız, sınırı sınır kapısından geçmeyen) göçmen sorunu var ve bu illegal göçmen sayısı şuanda milyonları buluyor. Amerika'daki şu anki politika illegal göçmenlerin vatandaşlık alıp Amerika'da kalmasını olası kılıyor, Trump'ın dediği şey önce bu göçmenleri deport edip, ardından duvar inşa edip o duvardaki kapıdan 'yasal' bir şekilde geçmelerini sağlamak. Kendisinin bahsedildiği gibi Game of Thrones'taki wall gibi bir duvar inşa edeceğini ben de açıkçası sanmıyorum. Amerika Meksika sınırı da öyle bir yapıya müsait değil. Ancak mevcut sınır güvenliğini arttırması ve adeta bir duvar gibi korunması dolayısıyla illegal göçmen sayısının azalması vaadini yerine getirdiği anlamına gelecektir.

Mülteci karşıtı değil, kim olduğunu bilmedikleri mülteci karşıtı. Adam açık açık kim olduğunu bilmediğimiz adamları almayalım, eğitimli düzgün kişileri testten geçirip alalım diyor. Türkiye 2 milyon 3 milyon kim olduğunu bilmediği insanı ülkesine kabul edebilir, ancak diğer ülkeler kendi ülkelerini böyle bir risk altında bırakmak zorunda da değil.

Müslüman karşıtı değil, 'Radikal İslam' karşıtı. Yani El Kaideler İSİSlerden, inançlarına ters olduğu için gece kulübü basıp onlarca kişi öldürenlerden bahsediyoruz burada. Siz bu hareketlerin karşıtı değilseniz bilemem. Direkt İslam karşıtı olan Evangelistlerin sevgilisi Ted Cruz.


Amerika için en büyük tehdit olarak Campaign'inin başından beri Müslümanları veya İSİS'i değil, Çin'i ve Meksika'yı gösteriyor. Özellikle Çin'in ekonomik ve ticari olarak Amerika'dan çok fazla faydalandığını belirtiyor ve bunun için Amerika'nın 'aptal müzakerecilerini' suçluyor. Hatta bunla ilgili de bir sözü var; "free trade can be wonderful, if you have smart people on your side but we have people that are stupid"

Öncelikli olarak Amerikan şirketlerinin Amerika'da üretim yapması gerektiğini düşünüyor, bu konuda daha yeni Meksika'da fabrika açan Ford'u suçluyor, başkan olunca yurt dışında üretim yapan şirketlere çok büyük vergiler koyacağından, isteseler de istemeseler de herkesi Amerika'da üretim yapmaya zorlayacağından bahsediyor. Dolayısıyla böyle bir adamın şirketler tarafından destek görmesine imkan yok. Şirketler tarafından desteklenen aday Hillary Clinton.Seçim öncesi Amerika basınında Rusya'nın onu başkan yapmak istediği, o sebeple demokrat parti e-maillerini Hackleyip İnternet'e verdiklerine dair bir geyik dönmüştü. O da külliyen saçmalık. Clinton'un yönetiminin Obama'nın 3. Term'i gibi bir şey olacağını unutmayalım, obama döneminde Rusya hiç olmadığı kadar rahat davranmıştır, Kırım'ı ilhak etmeler, Suriye'ye asker göndermeler.

Suriye ve Orta doğu politikasını ısrarla açıklamıyor, demokratlar bunu kendisinin bir politikası olmadığına yorarken kendisi "Bir planım var ancak bunu siz bilmiyorsunuz, siz bilmediğiniz gibi İSİS de bilmiyor. Sadece buradan bunun iyi bir plan olduğunu anlayabilirsiniz" diyor.

Son olarak kendisiyle ilgili artı ve eksiler;

Artılar
Politikacı olmaması, adam bariz bir şekilde açık sözlü.

Gücü elinde bulunduran herkese zıt gidiyor, Tüm Şirketler/Araplar başta olmak üzere diğer devletler Clinton'u destekliyor.

Mülteci/göçmen politikası Amerika'nın yararına politikalar: America First.

Politikacı olmamasına rağmen Politikanın gidişatını değiştirerek çok basit şeylerle kendisine avantaj sağlıyor, bu basit şeylerden bir tanesi rakiplerine taktığı lakaplar, siz "seviyesiz, ayy bu ne biçim politikacı" diyebilirsiniz ama 1. Bu lakaplar insanların aklında o kişiyi o lakapla özdeşleştiriyor ve başarılı oluyor 2. Türkiye'deki politika çok mu politika diye sorarlar adama.

Bu lakaplardan bazıları;
- low energy bush
- little marco
- lyin' ted
- rooked hillary (bazen hillary rotten clinton)

Son olarak belki de en büyük artısı, bu adamın 20 senelik 30 senelik videolarına bakarsanız YouTube'da, bugün söyledikleriyle aynı şeyleri söylediğini görürsünüz. Yani bir çok kişinin bahsettiği gibi oy toplamak için ağzına ne gelirse söyleyen biri değil, adam 20 sene önce söylediği şeyi söylüyor.


Eksiler
Büyük ihtimalle söylediği kadar zengin değil ya da vergi kaçırıyor. Tax Refundlarını hala açıklamadı sanırım.

Zamanında çeşitli şirketleri kendi tabiriyle 'sistemin açığından faydalanmak için' 3 kere iflas etmiş, geri dönmüş.

Cumhuriyetçi partiyi ön seçimlerde o kadar ezdi ki hala parti içerisinde kendisini desteklemeyen/destekleyemeyen kişiler var. Dolayısıyla 2 gerçek 2 fasulyeli 4 kişilik demokrat parti ön seçimlerine nazaran 10 gerçek 7 fasulyeli 17 kişilik cumhuriyetçi parti ön seçimleri ve bu adamın aday olabilmek için partiden 16 kişiyi yenmiş olması kendisine dezavantaj sağlıyor, çünkü bu kişilerin bir kısmı onu hala desteklemiyor. Desteklemeyenler arasında Bush'lar var, Cruz var.